Website Satarak Para Kazanmanın 9 Yolu


Kurdukları ya da satın aldıkları websiteleri satarak para kazanmak girişimciler için harika bir fırsattır. Fakat bunu yapabilmek için doğru adımların neler olduğunu bilmelisiniz. Yanlış yaptığınızda sadece yatırdığınız parayı değil aynı zamanda para kazanmak için kullanacağınız zamanı da harcamış olursunuz.

İşte bu satışlardan kar etmek ve paranızı çöpe atmamak için bilmeniz gerekenler!

Site Satarak Para Kazanmanın Yolları
1. Doğru Niche’i Bulun.

Niche insanların bir konuda bilgi aradığı özel konulardır. Örneğin evde kolayca tamir etme ile ilgili yazılar ve websiteleri evlerindeki sorunları ya da yapmak istediklerini geliştirmeleri kendi başlarına yapmak isteyen kişileri bolca aradığını konulardandır.

Üzerine yatırım yaptığınız konulara dikkat etmelisiniz. Örgü örmeyi biliyor ve seviyor olabilirsiniz. Fakat örgü modelleri arayan kişilerin mavi saçlı yaşlı kadınlar olmadığını çoğu zaman internette bir konuyu aramayı bilmediğini düşünüldüğünde yanlış konuya yöneliyor olabilirsiniz. Ekonomi Haberler isimli sitemize bekliyoruz. Üzerinde çalıştığınız konu hedef kitlenizin sizin sunduklarınıza para vermeye hazır kişiler olması gerektiğini unutmayın.

2. Doğru Arama Terimlerini Seçin
Doğru arama terimlerine nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız en basit şekilde Google Adwords tarafından sunulan “Kelime Planlayıcı” hizmetini deneyebilirsiniz. Odaklandığınız ana konuya ait arama terimleri en az 100000 arama hacmine sahip olmalıdır akti taktirde websiteniz kalabalıkta kaybolup gidebilir.

3. Destekleyici Kelimeler Ekleyin
Websiteniz için doğru arama terimini bulduktan sonra kaynağınızı aynı konuda destekleyici diğer arama terimleri ile zenginleştirmelisiniz. Websitesine ekleyeceğiniz kaliteli 50-60 makale ile en fazla para veren reklamları çekebilmelisiniz. İşte bunu yapabilmek için seçtiğiniz konuyu destekleyecek en az 15 anahtar kelime seçerek bunları seçtiğiniz konuya daha fazla arama çekmek için kullanabilirsiniz.

4. Arama Terimi İçeren Domain Alın
Odaklandığınız arama terimlerini içeren bir domain alırsanız, bu Google’da daha hızlı yükselmenize yardımcı olabilir. Anahtar kelimeniz konusunda kararınızı vermeden önce domain araştırmalarını da yapmalısınız. Daha çok .com uzantılı domainlere öncelik vererek araştırmalısınız. .net ve .org şeklinde diğer domainleri de kontrol edebilirsiniz. Sitenizin amacı daha çok para kazanmaksa .org domainleri pek tercih etmeyebilirsiniz. Diğer seçeneklerin hepsinin dolu olması durumunda .info gibi daha az tercih edilen bir domain uzantısı ile domain kaydınızı yapabilirsiniz.

Domain kaydınızı yapmak için Godaddy.com, Namecheap.com gibi firmaları tercih ederek sadece 1 dolara domain kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu firmalar ayrıca diğerlerine gore daha fazla popular oldukları için firma içi ücretsiz transfer de yapabilirsiniz.

5. İçerik Oluşturun
En kolay website oluşturma sistemlerinden biri olan wordpress altyapısına sahip bir websitesi oluşturabilirsiniz. Ya da Adsense reklam desteği olan basit bir html tema da kullanabilirsiniz.

Websitesini oluşturduktan sonra sıra içerik yani yazıların hazırlanmasında. Yazıları destekleyici kelimelere göre hazırlayın. Makalelerinizin en az 500 kelime uzunluğunda 50-60 adet olması gerektiğini unutmayın. Makale başlığınızda ve makale içeriğinizde destekleyici kelimeyi (1 adet başlıkta, 1 adet ilk paragrafta ve 1 adet son paragrafta) kullanın. Yazılarınızı hazırlarken her yazıda sadece 1 anahtar kelime kullanmaya çalışın. Yazılarınızı hazırladıktan sonra yayınlayın.

6. Websiteni Arama Motorlarına Ekleyin
Google tabiki arama motorlarının en büyüğü fakat sitenizin daha fazla kişiye ulaşması için Bing ve yandex eklemelerini de unutmayın.

7. Sitenizin Reklamını Yapın
Öncelikle websiteniz için bir facebook sayfası oluşturmalısınız. Facebook sayfası daha fazla kullanıcıya çok az ya da hiç üçret ödemeden ulaşmanın en önemli yollarından biridir. Facebook sayfası oluşturdukdan sonra önce tanıdıklarınızı daha sonra facebook reklamları ile sayfanıza ilgi duyabilecek kişileri sayfanızı beğenmeye ve yayınladığınız yazıların takipçisi olmaya davet edebilirsiniz.

İlgi çekici grafikler ve tasarımlar hazırlayarak pinterest paylaşımları yapabilir ve takipçilerinizi arttırabilirsiniz. Daha fazla kullanıcıya sahip olmak ve takipçilerinizin yazılarınızı okumalarını sağlamak için takipçilerinizde ilgilenmelisiniz. Sordukları soruları cevaplayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem konuk yazarlıktır. Websiteniz ile benzer kategorilerde yer alan sitelere konuk yazar olabilirsiniz.

8. Gelir Elde Edin
Google Adsense, dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip reklam platformlarından biridir. Düzenli çalışma ile Adsense gelirinizi aylık 15-20 liraya çıkarabilirsiniz. Gelir seviyesini ayda 700-800 tl seviyesine çıkarabilmek için daha fazla çalışmalı ve google sıralamalarında ilk sayfada yer almalısınız.

9. Satın!
Zengin içerik+Google aramalarında yüksek sıralar+ gelir= Holey! Denklemini siteniz için oluşturduğunuzda artık sitenizi satmanın ve farklı bir girişim yapmanın sırası olarak düşünebilirsiniz.

Websitelerinden gelir elde etmek özellikle kaliteli bir konu ve oluşturduğunuz kaliteli içerikler ile çok kolay değildir fakat uğraştıklarınızın karşılığını alabileceğiniz bir yöntemdir. Yüksek gelirli siteler yüksek ücretlere satılabilen siteler anlamına gelir.

Günde sadece 1 saat uğraşarak 1-2 ayda hazırladığınız ve aylık 700-800 tl geliri olan bir siteyi 8000-10000 gibi ücretlere satarak uğraşlarınızın karşılığını alabilirsiniz.

Site satmayı denediniz mi? Listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz ipuçları var mı?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.